میدانید جذاب‌ترین شغل دنیا چیست؟ بر اساس آنچه “هاروارد بیزینس ری‌ویو” در مقاله خود بیان کرده است، جذاب‌ترین شغل دنیا در قرن ۲۱ “دانشمند داده” یا همان Data Scientist است.

 

 

این روزها نیازی باورنکردنی به این دانشمندان داده داریم.

 

تا سال ۲۰۱۸ ایالات‌متحده به‌تنهایی، با کمبود ۱۴۰۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰۰ نیروی کاری با مهارت‌های تحلیلی عمقی مواجه خواهد شد و به ۱٫۵ میلیون مدیر و آنالیست در حوزه به‌کارگیری آنالیز داده‌های بزرگ یا همان “بیگ دیتا” برای اتخاذ تصمیمات مؤثر، نیاز خواهد داشت.

 

 

چه باید کرد تا از یک آنالیست داده‌های بزرگ به یک دانشمند داده تبدیل شد؟

 

دانشمندی داده در حال حاضر بحث مهم و شاخصی است. درخواست برای دانشمند داده‌، این روزها بیش از هر زمان دیگری است. اگر شما یک دانشمند داده باشید، بی‌شک همین‌الان شغلی بی‌نظیر انتظارتان را می‌کشد.

 

خود من در حوزه نرم‌افزار کار می‌کنم و وظیفه‌ام کار بر روی تحلیل و آنالیز دیتابیس‌های بزرگ است. با داده‌های بزرگ کار می‌کنم. اما آیا تابه‌حال یک آنالیست بوده‌ام؟ آیا می‌توانم خودم را یک دانشمند داده بدانم؟

 

 

مهارت‌هایی که برای تبدیل‌شدن به یک دانشمند داده به آن‌ها نیاز داریم.

 

یک آنالیست چطور می‌تواند تبدیل به یک دانشمند داده بشود؟ اصولاً تفاوت این دو در چیست؟ در ادامه می‌توانید تفاوت‌هایی را که از نتیجه تحقیقات به‌دست‌آمده، مشاهده کنید:

 

اساساً تفاوت در ارزش‌های کاری است.

 

هرچقدر در زنجیره ارزش کاری پیشروی کرده و به سمت بالاتری بروید، دستاوردهای شما بیشتر خواهد بود و فرصت‌های بیشتری برایتان پیش می‌آید.

 

بر مبنای مقاله انتشاریافته‌ای توسط دانشگاه MIT، دانشمندان داده در کل به نسبت تمام متخصصان آمار، برنامه نویسان بهتری هستند و به نسبت تمام برنامه نویسان، متخصصان آمار بهتری.

 

یک آنالیست برای تبدیل‌شدن به دانشمند داده باید روی چه مهارت‌هایی کار کند؟ مسئله مهم‌تر از یک دودوتاچهارتای ساده است! باید به مهارت‌های فنی و غیر فنی بیندیشید.

 

 

  • مهارت‌های فنی:

بر اساس تحقیقات…

آنالیست ها: با داده‌های ساختاریافته و نیمه ساختاریافته سروکار دارند. این تحلیلگران داده‌های یادشده را ارزیابی کرده، گزارش داده، پیش‌بینی و توصیه کرده و اطلاعات را بهینه‌سازی می‌کنند.

به این موارد داده‌های ساختاریافته و نیمه ساختاریافته عددی را نیز اضافه کنید.

 

دانشمندان داده: علاوه بر این‌ها با داده‌های عددی بدون ساختار، تصاویر، متن، و داده‌های صوتی نیز کار می‌کنند. کار آن‌ها شامل کاوش، بررسی فرضیه‌ها، و مجسم سازی داده‌ها می‌شود.

 

برای دست‌یابی به این منظور، باید ابزارهای بیشتری در جعبه‌ابزار خود قرار دهید، ازجمله منابع Open source، زبان‌های ریاضیاتی مانند R و Python، ماشین لرنینگ، NLP، و همچنین ابزارهایی که داده‌ها را از مخازن مختلفی مانند Hadoop دست‌کاری می‌کند.

دانشمندان داده از تمامی این ابزارها در کار با تمامی انواع داده‌ها بهره گرفته و نتیجه‌ای مطلوب کسب می‌کنند.

 

 

  • مهارت‌های غیر فنی:

 

نکته جالب مقاله‌ای که این نوشته‌ها بر اساس آن است، این بود که علاوه بر مهارت‌های فنی، به دام‌هایی نیز که جلو مسیر دانشمندان داده گسترده شده است اشاره‌کرده. این دام‌ها اگرچه مربوط به مسائل فنی نیست اما تأثیر مهمی بر روند کاری این افراد دارد.

 

اگر بخواهیم به‌طور خاص بگوییم، صاحبان کسب‌وکار اغلب شکایت می‌کنند که دانشمندان داده …

 

… کمی منزوی بوده و به زندگی حرفه‌ای و مشکلات کاری اعضا غیر فنی تیم علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.

 

… دلیلی نمی‌بینند مفاهیمی که کشف کرده‌اند را برای بقیه توضیح داده و یا حداقل آن‌ها را به زبانی عملی ترجمه کنند تا باقی اعضای تیم بتوانند این موارد را با سرعت به کار بندند.

 

… درزمینهٔ پرداختن به چالش‌های بیرون از حوزه فنی، علاقه‌ای به همکاری با صاحبان کسب‌وکار نشان نمی‌دهند.

 

می‌خواهید از یک آنالیست تبدیل به یک دانشمند داده بشوید؟

 

چه باید بکنید؟

 

 

  1. برنامه‌ای برای ارتقا مهارت‌های فنی خود ترتیب دهید.

 

به دنبال منابع داده‌ای خارج از آن منبع همیشگی خود باشید. این منابع ممکن است حتی به مشکلات کاری حال حاضر شرکت شما مربوط بشود.

 

برای چند ماه آینده خود، یک ابزار جدید انتخاب کنید. یک پروژه کوچک را انتخاب کرده و ابزار جدید را با آن تجربه کنید. این ابزار جدید می‌تواند به شما کمک کند که داده‌های خود را بهتر درک کنید.

 

 

  1. برنامه‌ای برای ارتقا مهارت‌های غیر فنی خود ترتیب دهید.

 

  • به این مسئله فکر کنید که چطور می‌توانید اطلاعات، نظرات و دست‌یافت‌های خود را به زبانی بیان کنید که افراد غیر فنی هم به‌سادگی متوجه آن شوند. به‌جای اکتفا به جملاتی مانند “این هم دیتا” و یا ” این هم گراف دیتا”، سعی کنید راهی پیدا کنید تا این داده‌ها در شرکت به یک زخمی زده شوند.

 

  • درزمینهٔ معاشرت و ارتباط، کتاب‌های خوبی پیداکرده و مطالعه کنید. یکی از کتاب‌های محبوب خود من، کتاب ” How to Win Friends And Influence People” نوشته Dale Carnegie است.

 

 

  1. جنگ اول به از صلح آخر

    خب فرض را بر این می‌گذاریم که به داده‌های فوق‌العاده‌ای دست پیدا کردید که می‌تواند گره‌گشا مشکلات اساسی کسب‌وکارتان باشد. حالا زمان آن رسیده که بر روی مهارت‌های ارتباطی خود کارکنید. این زمانی که صرف می‌کنید ارزشش را خواهد داشت. یاد بگیرید که چطور speeds و feeds را به اطلاعاتی عملی ترجمه کنید. به مشکلاتی که همکاران با آن مواجه‌اند گوش‌داده و تلاش کنید پیام خود را به زبان قابل‌فهم برای آن‌ها بازسازی کنید. قطعاً این کار، سخت‌تر از گفتن ” داده‌ها را براشون بفرست” خواهد بود، اما نتیجه و ارزشی که برای شرکت به ارمغان می‌آورد واقعاً ارزشش را دارد.

 

 

  • برنامه شما چیست؟

کار کردن بر روی مهارت‌های فنی و غیر فنی می‌تواند به‌مرورزمان، شما را از یک تحلیلگر به یک دانشمند داده تبدیل کند. برنامه شما چیست؟ گام بعدی که در این مسیر برمی‌دارید کدام است؟

 
·  نظر دهی 
· اشتراک گذاری :کلمات کلیدی
کلمات کلیدی :
شغل ,
کار ,
آیا ,
روی ,
فنی ,
تیم ,
حال ,
قرن ,
۲۱ ,

برای ارسال نظر ‎‏ ، همین امروز در وب سایت رایان طبیب ثبت نام کنید.

ورود


مقالات طراحی سایت

مقالات سئو و بهینه سازی سایت

مقالات علمی

کلیه حقوق متعلق به رایان طبیب می باشد.
طراحی سایت،بهینه سازی سایت،طراحی وب سایت،بهینه سازی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی سایت حرفه ای،طراحی وب،طراحی وب سايت،فروشگاه،بهینه سازی،طراحی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی و توسعه سایت رایان طبیب | 2020 ©