با سلام و وقت بخیر . مدتی پیش با معرفی دوست ارجمند , جناب خلجی مهر عزیز , سری به منابع تحقیقاتی وردپرس ( smashingmagazine ) زدم و با جستجو در این وبسایت مرجع , به موضوع خوبی برخوردم در رابطه با بهبود سرعت سایت های وردپرسی . موضوع از اینجا شروع شد که فردی به نام مارکوس تیلور که خود نیز از کاربران وردپرس است , بعد از اقداماتی خلاقانه , متوجه میشود که سرعت بارگزاری وبسایت او , از ۱ ثانیه نیز کمتر شده است . مارکوس تیلور , با تحقیق در این رابطه که آیا این مورد اتفاقی بوده است و یا اقداماتی که انجام داده , اقدامات مناسبی بوده اند , متوجه میشود که اقدامات بسیار مفیدی را انجام داده است و تصمیم میگیرد که این مورد را با سایرین به اشتراک بگذارد . آنچه در ادامه میخوانید , ممکن است در هیچ کجای دیگری دیده نشود و صرفا ترجمه ایست از مقاله How To Speed Up Your WordPress Website نوشته مارکوس تیلور

دو ماه پیش , برای آزمایش سرعت یکی از سایت های خود در حدود ۲ ساعت کار کردم و با حذف چند خطای ساده و نصب چند پلاگین , متوجه شدم که سرعت بارگزاری سایت من از ۱/۶۳ ثانیه به ۵۸۳ میلی ثانیه کاهش یافته است که بهبودی ۷۰/۳۹ درصدی را نشان میدهد .

با توجه به مطالعات سال ۲۰۰۹ در نشریه آکامای (  ۲۰۰۹ Akamai study ) , حدود ۴۲ درصد از بازدیدکنندگان , وبسایتهایی با سرعت لود کمتر از ۲ ثانیه را بازدید میکنند و حدود ۵۷ درصد از کاربران , صفحاتی را که بارگزاری آن بالاتر از ۳ ثانیه باشد را رها میکنند و میروند . از آنجا که این مطالعه , هیچگونه اطلاعات آماری را تایید نمیکند اما نشان میدهد که این مورد در فروش و یا کار وبسایتها تاثیر گذار است . در سال ۲۰۰۶ نیز آمازون گزارش داد که یک تغییر ۱۰۰ میلی ثانیه ای در سرعت سایتش , درآمد این شرکت را ۱ درصد تغییر داده است و گوگل نیز مدتی بعد در یک پست وبلاگی اعلام کرد که الگوریتم های گوگل , در محاسبه رنکینک وبساتها , عامل سرعت را محاسبه میکنند .

 

چگونه میتوانید سرعت وردپرس را بهبود ببخشید؟ در ادامه , با دوازده مورد روبرو میشویم که سرعت بارگزاری وبسایت را به نحو چشمگیری بهبود خواهد بخشید . مهمترین آنها عبارتند از :

شناسایی افزونه ها و پلاگین هایی که وبسایت را تحلیل میبرند

فشرده سازی فایلها , تصاویر , جاوا اسکریپت , Css و فایهای دیگر

تمیز نگه داشتن پایگاه داده وبسایت

تنظیمات کش مرورگر در مسیر درست ( در اینجا منظور از کش مرورگر , کش مرورگر خود نیست بلکه کش مرورگر بازدید کننده است .. مترجم )

ذخیره کردن پایه (Lay The Foundation)

هنگامی که خانه شما در حال غرق شدن است , شما قطعا به فکر رنگ آمیزی یا صیقل دادن پنجره های خانه خود نیستید چرا که باید پایه های خانه را برای جلوگیری از غرق شدن , درست کنید . همین مورد درباره وبسایت ها نیز صدق میکند . زمانی که سرور سایت تنبل است ( منظور سرور های رایگان و اشتراکی .. مترجم ) و یا قالب و پوسته سایت , ورم کرده و سنگین است , اقدامات بهینه سازی , کمکی نخواهد کرد , چرا که باید از پایه و اساس درست شود . بنابراین اجازه دهید با آنچه که یک پایه خوب برای راه اندازی و اجرای یک وبسایت است و با سرعت خود آغاز میشود , آشنا شویم

انتخاب یک میزبان مناسب (CHOOSE A GOOD HOST)

شرکت میزبان وب شما و بسته های میزبانی وب تاثیر زیادی بر سرعت وب سایت شما دارد ، رایگان بودن بسیاری از میزبانها و یا ارزان تر بودن آنها سوای عملکردشان میتواند جذاب باشد . اما با عقل از درک جور در نمیاید که همه چیز آنها نرمال باشد . یک نمونه را بررسی میکنیم برای دیدن چشم انداز این موضوع در دراز مدت . دو نفر از مشتریان من , وبسایتهای مشابهی را تاسیس کردند اما بر روی دو میزبان متفاوت. یکی از WPEngine (شرکت میزبانی عالی) ، و میزبان دیگر وب سایت خود را در سروری بسیار ارزان قیمت ( به نوعی رایگان . مترجم ) به اشتراک گذاشت . زمان پاسخ DNS (یعنی زمانی که برای مرورگر طول می کشد تا به سرور میزبان متصل شود) از مشتری ای که از WPEngine  استفاده کرده بود ۷میلی ثانیه بود . همین اتصال مرورگر به DNS برای فردی که از سرور ارزان و اشتراکی استفاده کرده بود ,  ۲۵۰ میلی ثانیه بود . اگر شما میخواهید که وبسایت خود را با سرعت بالا بیاورید , لازم است بدانید که باید با یک پکیج خوب شروع کنید .

انتخاب پوسته مناسب (CHOOSE A GOOD THEME)

متاسفانه، همه پوسته های وردپرس برابر نیستند . در حالی که برخی از آنها بسیار سریع و خوب است و خوب کد نویسی شده است ، بسیاری نیز با تنظیمات مختلف برای شخصی سازی و صدها رنگ و نما , ورم کرده و سنگین است . چند سال پیش ، جولیان فرناندز از Synthesis ran an interesting case ,مطالعه موردی جالبی را درباره قالب های پیش فرض وردپرس و نظارت جستجوگرها بر سرعت صفحات انجام داد . او متوجه شده است که فقط با تغییر تم ، زمان بارگذاری او بین ۶۳۰-۱۷۲ میلی ثانیه بهبود یافته است. هنگامی که شما یک تم را انتخاب میکنید ، بررسی سرعت صفحه از نسخه ی نمایشی موضوع ، با استفاده از یک ابزار مانند Pingdom بر روی آن انجام دهید ، تا ببینید که سرعت آن بدون اضافه شدن هیچ چیزی به آن ( از جمله پلاگین ها . مترجم ) چگونه است . این کار باید به شما بفهماند که کد نویسی چگونه انجام شده است .

استفاده از شبکه های تحویل محتوا (USE A CONTENT DELIVERY NETWORK)

من به تازگی در یکی از وبسایت های خودم , استفاده از شبکه های تحویل محتوا ( CDN ) را آغاز کرده ام (  CDN نوعی پروتکل است که کاربر را از طریق نزدیکترین سرور منطقه ای به سایت شما هدایت میکند . مترجم ) و متوجه کاهش ۵۵ درصدی در مصرف پهنای باند و بهبودی بسیار عالی در سرعت بارگذاری صفحات در حال اجرا شدم .

کانادا میزبان یک شبکه بزرگ از سرور در سراسر جهان است که به عنوان CDN شناخته میشود. اگر یک کاربر از آرژانتین بازدید کننده وب سایت شما باشد ، از آنجا که پهنای باند خود را در سراسر بسیاری از سرور های مختلف پخش می شود، ممکن است در رسیدن به سایت شما تاخیر داشته باشد , CDN کاربر را به نزدیکترین سرور منطقه ای رسانده و از آنجا به وبسایت شما هدایت میکند . این کار , بار سرور شما را نیز کاهش میدهد . ( استفاده از شبکه CDN رایگان نبوده و ماهیانه مبلغی هزینه دارد . مترجم ) . راه اندازی یک CDN می تواند چند ساعت طول بکشد ، اما معمولا یکی از سریعترین راه هایی است که به طرز چشمگیری سرعت صفحات در حال بارگذاری را بهبود میبخشد .

راه سریع برای سرعت بخشیدن به وردپرس (Quick Fixes To Speed Up WordPress12)

۱ . شناسایی پلاگین که سرعت سیستم را کاهش میدهند

P3 یکی از پلاگین های تشخیصی مورد علاقه من است زیرا به شما نشان می دهد تاثیر پلاگینهای دیگر بر سرعت صفحات در حال بارگذاری چقدر است . استفاده از این افزونه وردپرس باعث می شود شما به راحتی بتوانید پلاگین هایی که سرعت را کاهش میدهند را شناسایی کنید . (در ادامه نیز تصویری از محیط این پلاگین را میبینید . مترجم ) . متهم اصلی در کاهش سرعت لود صفحات , پلاگین اجتماعی به اشتراک گذاری است که اکثر آنها بر روی صفحه در حال بارگذاری , اضافه بار هستند و به راحتی می توان با تعبیه دکمه های اجتماعی به کد منبع , موضوع را جایگزین کرد و این پلاگین را حذف نمود . هنگامی که شما از افزونه های کاهش دهنده سرعت وب سایت خود آگاه هستید، می توانید تصمیم آگاهانه ای بگیرید در مورد اینکه آیا آنها را نگه دارید ، آنها را جایگزین و یا به طور کامل حذف کنید.

 

۲. فشرده سازی وب سایت شما (COMPRESS YOUR WEBSITE)

هنگامی که شما یک فایل را بر روی کامپیوتر خود با برنامه Zip فشرده میکنید در واقع حجم آن فایل را کم میکنید و میتوانید آن را ساده تر و سریع تر برای هر کسی ارسال کنید. در وبسایتها نیز همین کار را gzip انجام میدهد و دقیقا به همان شیوه اما با فایل های صفحه وب . پس از نصب ، Gzip به طور خودکار فایل های وب سایت شما را به عنوان فایل های ZIP فشرده میکند و باعث صرفه جویی در پهنای باند و بالا بردن سرعت صفحات در حال بارگذاری میشود . هنگامی که یک کاربر وب سایت شما را بازدید میکند ، مرورگر به طور خودکار فایل های زیپ شده را از حالت فشرده خارج کرده و محتویات آنها را نشان می دهد. این روش انتقال محتوا از سرور به مرورگر است که کارآمد تر است و موجب صرفه جویی زیادی در وقت کاربران میشود . عملا هیچگونه حرکت عملی یا دستی برای کار Gzip وجود ندارد و افزایش سرعت به نحو چشمگیری ( بدون دخالت دست . مترجم ) انجام میشود . همانگونه که در تصویر زیر مشاهده میشود , وبسایت  MusicLawContracts.com بعد از نصب  Gzipاز ۶۸ KB به تنها ۱۳ KB کاهش حجم داشته است .

 

در حالی که بعضی از پلاگین ها ( برای کم شدن حجمشان . مترجم ) از شما میخواهند Gzip را در وب سایت خود با کلیک یک دکمه اضافه نصب کنید ( یا آنان را دستی زیپ کنید . مترجم ) ، در این حالت نیز نصب این قسمت به صورت دستی است و در واقع بسیار ساده است. فایل .htaccess خود را باز کرده ( در دایرکتوری ریشه بر روی سرور خود میتوانید این فایل را پیدا کنید ) ، و کد زیر را به آن اضافه کنید :

تکنیک های افزایش سرعت وردپرس و اهمیت آن

 

هنگامی که شما این قطعه کد را به htaccess اضافه کردید ، باید تست کنید و متوجه شوید که آیا راه اندازی شده و کار میکند یا خیر . اگر به هر دلیلی کد بالا کار نمی کند ، یکی از روش های دیگر که پاتریک ساکستون درباره فعال کردن gzip در مقاله خود توصیف میکند را امتحان کنید .

۳ . فشرده سازی تصاویر (COMPRESS IMAGES )

تصاویر اکثر پهنای باند را در بسیاری از وب سایتها میگیرند . WP Smush.it پلاگین بزرگی است که به طور خودکار , کار فشرده تصاویری که در کتابخانه رسانه آپلود شده است را انجام میدهد . این پلاگین عمل فشرده سازی تصاویر را با تکنیک lossless ، انجام میدهد , به این معنی که شما هیچ تفاوتی در کیفیت تصاویر را حس نمیکنید. یک چیز خوب در مورد WP Smush.it این است که منعطف کار می کند ,به این معنی که اگر هزاران تصویر در کتابخانه رسانه ذخیره شده باشد ، شما می توانید همه آنها را از طریق افزونه با یک کلیک فشرده کنید .

۴. اهرم ذخیره مرورگر ( LEVERAGE BROWSER CACHING )

ذخیره مرورگر یک تکنیک از روی حیله و تزویر است . تعداد انگشت شماری از پلاگینهای ذخیره بزرگ در دسترس هستند ، اما اگر درست نصب نشوند ، می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. نحوه کار به این شکل است که تاریخ انقضا هدر مرورگر میگوید که آیا برای درخواست یک فایل خاص , آن را از سرور فراخوانی کند و یا از کش مرورگر . البته این تنها زمانی کار می کند که مرورگر کاربر یک نسخه از صفحه وب شما را در حافظه خود ذخیره کرده باشد . بنابراین ، این روش افزایش سرعت وب سایت , تنها برای کسانی مناسب است که همیشه از وب سایت شما بازدید میکنند و صفحات شما را ذخیره دارند . تاریخ انقضا هدر و سرعت بخشیدن به وب سایت , دو مزیت دارد . اول، نیاز به بازگشت بازدید کنندگان برای  دانلود فایل های مشابه از سرور را دو برابر کاهش می دهد. در مرحله دوم ، تعداد درخواست HTTP را کاهش دهد. برای این کار, یک پلاگین ، توصیه میکنم و آن هم استفاده از WP Super Cache است . با این حال ، طی کردن و مطالعه یک راهنمای نصب و راه اندازی این پلاگین , به شدت توصیه می شود . برای اینکه اطمینان حاصل شود که شما آن را به درستی تنظیم میکنید . متناوبا، شما می توانید کد زیر را نیز به فایل .htaccess خود اضافه کنید .

 

تکنیک های افزایش سرعت وردپرس و اهمیت آن