رزومه نویسی resume – سی وی cv کاری

 

چکیده از چند  راهنمایی در مورد نوشتن رزنومه

 

در رزومه معمولاً باید تعریف کامل و مشخصی از خودتــــانبدهید و این یکی از مهمترین مسائل در شناسنامه کـاریشماست.

رزومه یک خلاصه ی دو یا سه صفحه ای از شما و مهارتها،دستاوردها، تجارب کاری و تحصیلاتتان است که هـــدف آنجلب نظر صاحب کار آینده تان است.

رزومـه هـم مثل خود زندگی است. دچار تغییرات و تحولاتزیاد می شـود. باید مداوماً به روز شود و اطلاعات جدید بهآن اضافه شود. اگر می خواهید برای چند شغل در صنعت های مختلف تـقـاضـای کـار دهـیـد، بـهتر است رزومه هایمختلف درست کنید که در هر کدام به مـهارت هــای خاصشما در رابطه به آن صنعت اشاره شده باشد.

هدف این مقاله این است که شما را با نکات مهمی در زمینه ی تدوین یک رزومه ی خوب آشنا کنیم.

تاثیر اول

هروقت که می خواهیم یک رزومه درست کنیم، باید خودمان را جای استخدام کننده و کارفرمایی بگذاریم که رزومه ها را بررسی می کند. او باید از میان چندین رزومه، آن که از همه مناسب تر است را انتخاب کند.

شما باید کاری کنید که ابتدا آنها از رزومه ی شما خوششان بیاید و بعد هم همه ی مطالب درج شده در رزومه را به آنها ثابت کنید.

متن رزومه

باید سعی شود که متن رزومه هر چه خلاصه تر باشد. فقط کافی است در آن خلاصه ی کوتاهی از خودتان بدهید، که نباید بیشتر از یک صفحه باشد. اطلاعات نباید به هیچ وجه در رزومه تکرار شوند. این صفحه باید حداکثر از سه پاراگراف به شکل زیر تشکیل شده باشد:

پاراگراف اول: نباید بیش از دو یا سه جمله باشد. در آن مقدمه ی کوتاهی در مورد خودتان و اهداف کاریتان می دهید. همچنین می بایست در مورد طریقه ی اطلاع یافتن شما از آن شرکت توضیحی بدهید، چه روزنامه باشد یا آشنایی در همان شرکت.

پاراگراف دوم: در این پاراگراف باید اطلاعات مربوطه در مورد میزان تحصیلات، مهارتهای تخصصی و توانایی هایتان که برای شرکت مورد نظر مفید خواهد بود را ارائه دهید.

پاراگراف سوم: این پاراگراف آخر باید اطلاعات شخصی شما را به کارفرما ارائه دهد که در صورت نیاز بتوانند با شما تماس بگیرند. حتماً اسم، شماره ی تماس، ایمیل و شماره ی فکستان را ذکر کنید.

آدرس ایمیلتان باید کامل و واضح باشد. مثلاً اگر اسمتان علي اسمیت است، آدرس ایمیلتان باید چیزی مثل ali@email.com باشد.

باید در رزومه اطلاعاتی درج شود که حتماً به کار آن شرکت و پستی که می خواهند برای آن استخدام کنند بیاید. اطلاعات باید واضح و مرتبط باشد.

 

یک رزومه معمولاً از 5 جزء تشکیل شده است:

اهداف کاری

تجارب کاری

میزان تحصیلات

اطلاعات اضافی

منابع

 

اهداف کاری

اهداف کاری به عنوان پیش درآمدی برای یک رزومه ی خوب و اصولی است که همه ی اطلاعات با قاعده و ترتیب منظم شده است. در این بخش باید کارفرما را با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود در زمینه ی کاری آشنا کنید. و بیان کنید که پیشرفت کاریتان تاکنون در چه حدی بوده است.

این قسمت ارجحیت های کاری شما را به طور خلاصه و مرتب با سایر قسمت های رزومه بیان می کند می تواند فرصت خوبی برای ابراز توانایی هایتان در همان اول رزومه باشد.

به یاد داشته باشید که از تکرار موارد جلوگیری کنید.

تجارب کاری

این قسمت تا حد زیادی می تواند بگوید که چه کارهایی می توانید انجام دهید و چطور و در کجا برای این کارها آموزش دیده اید. ممکن است از مهارت های مورد نیاز برای یک شغل باخبر باشید، اما بیان این مهارت ها می تواند به رئیس آینده تان نشان دهد که شما شایسته ی پستی حتی بالاتر هستید.

به یاد داشته باشید که حتماً تجربه های کاریتان را به ترتیبی معکوس از نظر تاریخی بنویسید. برای هر کار موارد زیر را نیز مشخص کنید:

عنوان پست

عنوان سازمان

محل کار

تاریخ استخدام

کارفرما وقتی در مورد تجربه های کاریتان بداند بسیار راغب خواهد بود تا با میزان تحصیلات و آموزش های شما هم آشنا شود.

میزان تحصیلات

اگر تجربه های کاریتان زیاد نبوده باشد، این قسمت اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. برای نوشتن از همان ترتیب معکوس تاریخی استفاده کنید.

در زیر جنبه های اصلی که باید در این قسمت به آن اشاره شود را یادآور می شویم:

درجه ی تحصیلات

موسسات و دانشگاه ها

تخصص/فوق تخصص

سمینارها، کارگاه ها و آموزش های ویژه

میانگین معدل

 

اطلاعات اضافی

این قسمت از رزومه می تواند شامل چند زیر مجموعه مثل علایق، دانش های رایانه ای، فعالیت ها، مهارت های زبانی و…باشد. در این قسمت باید به آن دسته از توانایی هایتان اشاره کنید که در دو بخش قبلی ذکر نشده بود.

علایق: در این قسمت میتوانید به علایقتان در زندگی اشاره ای داشته باشید. اگر به دوچرخه سواری یا هر نوع ورزش دیگر علاقه دارید، می توانید ذکر کنید، با این کار کارفرمای شما متوجه خواهد شد که فردی هستید که از زندگی نهایت استفاده و لذت را می برید.

اطلاعات کامپیوتری: بعضی از شغل ها نیازمند داشتن دانش ها و آگاهی هایی در زمینه ی بعضی برنامه های کامپوتر هستند. اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید می توانید در این قسمت ذکر کنید.

 

فعالیت ها: در این زمینه می توانید به فعالیت ها و دستاوردهای غیر کاری خود اشاره کنید.

تخصص های زبانی: اگر قادرید که به زبان هایی غیر از زبان خود مکالمه کنید یا هر تخصصی در یکی از زبان های خارجی دارید باید در این قسمت به آنها اشاره کنید.

منابع

اگرچه بردن نام افراد در رزومه ضروری نیست اما با اینکار، کارفرمای شما می تواند به طور مثال با رئیس سابقتان در مورد شما گفتگو کند و اطلاعاتی کسب کند. اگر مایل نیستید که نام کسی را ذکر کنید می توانید در این قسمت اشاره ای داشته باشید که در صورت نیاز یا تقاضا قادر به ارائه ی منبع هستید.

اگر خواستید از افراد در رزومه خود نام ببرید، حتماً به یاد داشته باشید که قبلش با خود آنها هماهنگی های لازم را انجام داده باشید و کسب اجازه کنید.

حال که با نحوه ی تدوین یک رزومه ی خوب و کامل آشنا شدید، خود را برای مصاحبه آماده کنید…

 

 
 

رزومه و مشخصات آن:

براي تهيه يك رزومه قوي و موثر كه توانايي ها و صلاحيت هاي اجرايي را به خوبي نشاندهد به راهبردهاي ذيل توجه شود :

1- با ارائه خلاصهسوابق شروع كنيد نه با شرح اهداف و جزئيات شغل

شرح دادن سوابق در رزومهنويسي قديمي شده است. در عوض با نوشتن نكات قوي سوابق كه بتواند با يك نظر اجماليخواننده را از جا بلند كند و نظرش را جلب كند، شروع كنيد . مطمئن شويد اين خلاصهسوابق نوع و سطح پست سازماني كه شما به آن علاقه‌مند هستيد را نشان مي‌دهد و شاملمشاركت هاي كاري برجسته شماست .

2- سوابق كاري رابه ترتيب زماني نشان دهيد.

اگردر رزومه شما سوابق كاري پراكنده و مغشوشباشد ، ظلم بزرگي به خودتان كرده‌ايد . تقريباً بهترين خدمت به مسئولين اجرايياستخدام نوشتن سوابق كاري به ترتيب زماني معكوس به همراه نكات اساسي و قوي پست‌هايقبلي شماست ، حتماً عنوان پست ، نام كارفرما و تاريخ استخدام را ذكر كنيد وگرنهامكان جذب خود را به خطر انداخته‌ايد.

3- شرح شغلننويسيد.

رزومه بايد بيشتر در مورد نكات برجسته آنچه انجام داده‌ايد باشدتا وظايف مربوط به شغل مورد تصدي، به طور خلاصه مفاد مسئوليت‌هاي خود را توضيحدهيد. سپس موفقيت و مشاركتهاي خود را برجسته كنيد، كارهايي كه موجب رشد بازده ، سود، افزايش توليد و رضايت مشتري يا اهداف ديگر شغلي شده است را بنويسيد. به عنوان يكمدير اجرايي بايد به جاي وظايف اجرايي روزانه روي مشاركتهاي راهبردي متمركز شويد . مطمئن شويد كه تصوير كلي از خودتان را نشان داده‌ايد . به خاطر داشته باشيد كسانيكه رزومه را مي‌خوانند بسيار باهوش هستند و مي‌توانند براساس عناوين شغل و توضيحاتعمومي تصميم بگيرند، آنها نيازي به ذكر جزئيات شغل ندارند.

4- رزومه ايمنحصربه فرد تهيه كنيد

از كلمات توصيفي مبهم مانند اساساً، ذاتاً، عمدتاًاجتناب كنيد در عوض براي اعتبار دادن به سوابق خود از اعدادي قاطع استفاده كنيد.

5- توضيح زمينه كارو رقابت

اگر كارهايي ويژه اي كه انجام داده‌ايد انجام داده‌ايد را توضيحدهيد اثر بيشتري خواهد گذاشت. به جاي نوشتن “افزايش 23 درصدي بازدهي” بهتر استبنويسيد “موجب جبران بازدهي كم 5 سال گذشته با توجه به تلاشهاي گسترده كاري دربازار و رشد 23 درصدي بازدهي و دست يافتن به سود براي اولين بار در سال قبلشدم”.

6- رزومه كوتاهباشد

حتي اگر دو يا سه صفحه رزومه براي يك مدير استخدام قابل قبول باشد،باز هم مهم است كه سبك‌ نوشتاري مختصر باشد تا شما بتوانيد اطلاعات مهم را بدوناينكه خواننده شما در درياي متن گم شود را دراختيار او بگذاريد. اطلاعاتي كه ضرورينيستند جسورانه اصلاح كنيد.

7- براي افزايشتاثير از جدول استفاده كنيد

براي خواننده اين تسهيل را فراهم آوريد كه ازطريق خواندن سطحي متن ، اطلاعات مهم را پيدا كند. از حروف درشت استفاده كنيد،نقطه‌گذاري و حاشيه گذاري كنيد تا موجب طبقه‌بندي و جذابيت اطلاعات شما شود.

به غير از موارد فوق ، مطمئن شويد كه نوشتهشما غلط املايي، نقطه گذاري و دستوري ندارد. رزومه شما مهم است. اگر قوي و با توجهنوشته شود مي‌تواند براي پيشبرد كاريابي شما موثر باشد. اگر مبهم و متقاعد كنندهنباشد، موجب دلسردي شما در يك كاريابي طولاني خواهد شد. وقت، انرژي و فكرو دقتي كهبراي تهيه يك رزومه صرف مي كنيد يك سرمايه‌گذاري عالي روي خودتان و زندگي شغليآينده شماست .

نکاتی دیگر جهت نوشتن رزومه

رزومه‌ها چون به صورت الكترونیكی دسته‌بندی می‌شوند كلمات كلیدی و واژه‌ای كه نشان دهنده توانایی‌ها، عملكرد و تجربیات گذشته شماست برای جستجو ضروری است.

 

خلاصه‌ای از بخشهای كیفی كه بهترین مهارتهای قابل عرضه و تجربیات شما را در 4 یا 6 خط بگنجاند شروع كنید.

 

از اعداد و درصد برای نشان دادن اینكه با اقدامات شما چطور پول و وقت شركت حفظ و ذخیره شده استفاده كنید. مثال “مشاركت در نمایشگاههای سالانه، اضافه كردن ماشین آلات جدید و طرحهای جدید و نوآوری كه موجب 17 درصد افزایش درآمد شد”.

 

در یك صفحه، مختصر به بهترین كارهای خود اشاره كنید. مانند یك مترجم ماهر هستید. بیشتر به تجربیات اخیر، 5 یا 7 سال آخر خدمت خود تاكید داشته باشید. جزئیات وظایف شغل اصلی كه انجام داده‌اید را شرح دهید.

 

به عنوان شغل روی رزومه تمركز كنید. خیلی موثر است كه برای هر شغل یك روزمه جداگانه درست كنید. دقیقاً همان چیزی كه منظورتان است بگویید از كمترین كلمات برای رساندن مطلب استفاده كنید.

 

مهارتها، خصوصیات و تجربیات خودتان را تا آنجا كه ممكن است مثبت و بدون اغراق و اشتباه بیان كنید. توانایی‌های خود را با عنوانهای مناسب نشان دهید. عناوین شغل كارفرمایان، تاریخ و سال خدمت را فهرست كنید.

 

هر جمله را با فعلهای موثر توصیفی مثل تاسیس شد، مدیریت شد، سازماندهی شد شروع كنید. این كلمات به جملات شما قدرت و قوت می‌دهد. هرگز از “من” در رزومه استفاده نكنید. جملات كامل در رزومه نویسی لازم نیست، بهتر است از جملات توصیفی ساده برای بیان نكات استفاده كنید. مطمئن شوید عبارتهای فنی برای افراد غیرفنی قابل فهم باشد.

 

تجربیات خود را توضیح دهید، در تمام جملات خود، از زمان گذشته استفاده كنید. اطلاعات منفی را بیان نكنید، رزومه محل مناسبی برای بیان اینكه شما از محل خدمت قبلی اخراج شدید یا یك بیماری طولانی داشته‌اید نیست هرگز بیان نكنید كه چرا شما شغل قبلی را ترك كرده‌اید، فقط تاریخ سنوات خدمت خود را فهرست كنید. میزان حقوق مورد درخواست خود را ذكر نكنید.

 

مطمئن شوید این خلاصه سوابق نوع و سطح پست سازمانی كه شما به آن علاقه‌مند هستید را نشان می‌دهد و شامل مشاركتهای كاری برجسته شماست.

 

حتماً عنوان پست، نام كارفرما و تاریخ استخدام را ذكر كنید.

مهمترین بخش رزومه نوشتن خلاصه سوابق شما و سوابق شرکت شما ست.

الف : تحقيقات

ب : مشاوره

ج : عمليات اجرايي

د:فعاليتهاي انجام گرفته توسط شركت:

پروژه ها:

پروژه های انجام شده در زمينه :

فعاليتهاي تحقيقاتي:

فعالیتهای تولیدی:

فعالیتهای خدماتی:

نوشتن نام – نام خانوادگی – آدرس – تلفن – ای-میل – عنوان کاری – میزان تحصیلات – دانشگاه محل تحصیل – سایر گواهینامه‌های اخذ شده برای کلیه اعضاء شاغل در شرکت .

معمولا” یکCV شامل اطلاعات ذیل است .

1) مشخصات فردی

2) هدفهای شغلی

3) خصوصیات فردی

4) تواناییهای کلیدی

5) سوابق شغلی

6) تحصیلات و مهارتها

7) علایق

روی موضوع خوب تمركز كنید. ببینید كارفرما چه میخواهد و شما چه چیزی برای ارایه به وی در دست دارید. پاسخ سؤالها را روی كاغذی یادداشت كنید. سپس به ترتیب اهمیت به آنها پاسخ دهید. سعی كنید هر آنچه را كه به نوعی در مطرح كردن شما به عنوان كاندیدای مطرح مؤثر است لحاظ كنید. مسأله اصلی اینست كه بتوانید با فكری باز بین آنچه كارفرما میخواهد و آنچه كه تا كنون انجام داده اید ارتباطی مناسب برقرار كنید. بهتر است نشان دهید كه در هر مورد چه تأثیری از خود باقی گذاشته‌اید. میتوانید با مثال دقیقاً توضیح دهید كه عملكرد شما به چه نحوی به شركت سود رسانده است. برای این كار میتوانید از خود بپرسید:

 

چگونه كار را بهتر از آنچه دیگران ممكن بود انجام دهند، انجام دادید؟

چه مشكلاتی بر سر راه شما و شركت قرار داشت؟

برای غلبه بر این مشكلات چه اقداماتی انجام دادید؟

نتایج تلاشهای شما چه بود و شركت چگونه از عملكرد شما بهره‌مند شد؟

آیا در نتیجه این اقدامات جایزه، تشویق و یا ارتقاء موقعیتی پیدا كرده‌اید؟

 

 
 

نحوه نگارش رزومه

رزومه یک مدرک چند صفحه ای است که خلاصه ای از سوابق کاری و تحصیلات و مشخصات فرد درآن نوشته شده و معمولا برای استخدام و گزینش (خصوصا در مواردی که مصاحبه ای وجود دارد) کاربرد دارد.در واقع رزومه بايد تصويري ذهني از شما و فعاليتهاي شغلي وتحصیلیتان ، به خواننده ارائه كند. تا در مورد انتخاب شما برای هدف و جایگاه مورد نظرش تصمیم بگیرد حال این جایگاه می تواند احراز یک شغل ،پذیرش در یک دانشگاه و……..باشد. توجه کنید باید در رزومه اطلاعاتی درج شود که حتماً برای شخصی که آنر امی خواند مهم باشد واز ذکر مطالب بی ربط خودداری شود

هر چند انواع مختلفی از رزومه بسته به هدف آن(احراز شغل،پذیرش در دانشگاه)وجود دراد اما معمولا فرمت ومحتوی آنها شکل یکسان با تغییرات جزئی دارد

قسمتهای مختلف رزومه

1- اطلاعات شخصی

به نظر واضح می آید و نیازی به توضیح ندارد

* نام ونام خانوادگی

* نام پدر

* تاريخ تولد

*محل تولد

* وضعیت تاهل (همیشه اجباری نیست)

* کانالهای ارتباطی شامل شماره تلفن(ثابت وهمراه)،فاکس،پست الکترونیکی،آدرس پستی

2- تحصیلات

شامل دبیرستان و دانشگاهی که در آن درس خوانده اید یا در حال تحصیل هستید همراه با سال ورود و فراغت و جزئیات مربوط به رشته و گرایش و در صورت امکان معدل هر مقطع

نکته:مدارک تحصیلی را از بالاترین مقطع شروع میشود

نکته: در مورد رشته های دانشگاهی، عنوان پایان نامه در همین بخش ذکر میشود.

 

 

 

3- تجربيات حرفه‌اي و اجرايي

شامل:

* عنوان فعالیت

* سمت

* نوع فعالیت (قراردادی، پیمانی، رسمی …)

* محل کار (و یک توضیح بسیار خلاصه در صورت نیاز)

* بازه زمانی کار

4- سوابق علمي پژوهشي

این بخش شامل فعالیت های علمی انجام شده توسط شما در قالب پروژه های علمی است. در اینجا شما موارد زیر را باید ذکر کنید:

* عنوان طرح یا فعالیت ِ علمی

* زمان

* كارفرمای شما (کسی که کار پژوهشی به سفارش یا زیر نظر آن انجام شده و می بایست حتی المقدور حقوقی باشد)

* نقش شما در پروژه (مسئول پروژه، پژوهش گر، راهنما، مشاور … یا مسئول تدارکات یا خدمات)

5- تالیفات

در این قسمت مقاله ها و دیگر تالیفات شما نوشته می شود. فرمت صحیح آوردن یک مقاله در رزومه به این صورت است:

نویسنده یا نویسنده ها؛ “نام مقاله”، محل چاپ یا ارائه، و سال انتشار.

6- توانمندي‌ها و مهارت‌ها

شامل توانایی های خاص گروهی یا اجتماعی، توانایی های کامپیوتری و نرم افزاری مرتبط و زبان هایی که شما بلد هستید

7- عناوین و افتخارات (در صورت وجود)

8- موارد دیگر (مثل علایق یا آشنایی و تخصص در ورزش يا هنر و … احياناً اگر سوابق حرفه اي در اين زمينه ها داريد هم بنویسید)

9- معرف

در رزومه های علمی معمولا رسم است که افرادی را به عنوان معرف فرد در انتهای رزومه با مشخصات کامل و نحوه تماس می آورند. شما هم این کار را انجام بدهید.

 

نکاتی مهم در مورد نگارش رزومه

  • سعی کنید رزومه در عین کامل بودن خلاصه باشد تا خواننده حوصله کند وهمه بخشهای آنرا بخواند سعی کنید رزومه خود را درفرمت مناسب بنویسید وتا حد ممکن سعی در زیباسازی آن کنید البته افراط نکنید صادقانه بنویسید ولی شکسته نفسی هم نکنید در انتخاب عبارات وجملات ورعایت نگارش صحیح ادبی حساس باشید سعی کنید رزومه انگلیسی هم داشته باشید در این راه از نرم افزارهای ResumeMakerمی توانید استفاده کنید البته با یک مترجم زبان انگلیسی زبده هم مشورت کنید
  • رزومه را حتما تايپ كنيد و از ارائه رزومه دست نويس جداً خود داري كنيد. اگر خواستید از افراد در رزومه خود نام ببرید، حتماً به یاد داشته باشید که قبلش با خود آنها هماهنگی های لازم را انجام داده باشید و کسب اجازه کنید.
 
 

تفاوت رزومه و CV در چیست؟

مهمترین تفاوت رزومه و CV در طول (تعداد صفحات) محتوا و هدف آنهاست. رزومه خلاصه ای ۱-۲ صفحه ای از تحصیلات، تجربیات، و مهارتهای شماست. هدف از نوشتن رزومه تهیه متن کوتاهی است که معمولا خواننده آن ۱-۲ دقیقه زمان صرف خواندن آن می کند. بنابراین رزومه باید دقیقا مواردی را شامل شود که مرتبط با زمینه درخواست شما و حاوی اطلاعات مربوط به آن باشد.

CV معمولا ۲ تا چند صفحه را شامل می شود که در آن اطلاعات با جزییات بیشتری بیان شده اند. CV می تواند تمام زمینه های کاری و تحقیقی شما (اعم از زمینه مورد درخواست شما و تمام زمینه های دیگری که دقیقا با زمینه درخواست شما یکسان نیست) را در بر گیرد.

 

 

رزومه ( Resume) چیست :

کلمه Resume یک کلمه انگلیسی است و در زبان فارسی به معنای ، چکیده و خلاصه تجربیات هست ، و با CV متفاوت هست .

 

روزمه در واقع مختص افراد غیر دانشگاهی هست ، که برای استخدام اقدام می کنند ، همان طور که از معنی این کلمه پیداست ، یعنی اینکه ، شما ان شرکت و کارخانه ای که میخواهید برید کار کنید و یا استخدام شوید ، باید خلاصه تجربیات و کارهایی را که انجام داده اید ، یا به عبارتی ، خلاصه سوابق کارتان را به ان شرکت نشان بدین ، که به این خلاصه کارهای قبلی و تجربیات شما ، میگویند Resume (رزومه) .

 

این رزومه رو معمولا باید توی 2 تا برگه بنویسید ، مثلا اگه 2 سال جوشکار بودید ، فقط باید بنویسید سابقه 2 سال جوشکاری ، همین و بس ، ولی تو ایران طرف میاد مینویسه سابقه 2 سال جوشکاری ، بعد 3 صفحه هم خاطرات اون 2 سال رو مینویسه ، و فکر میکنه با این کار مدیر شرکت ، الان سریع استخدامش میکنه .

 

حالا علاوه بر ایم 2 تا برگ ، معمولا اونهایی که سابقه کارشون یه کم پیچیده و زیاد هستش ، یک برگ دیگه زیر همین 2 تا برگ اضافه میکنند ، که بهش میگن Cover Letter که رو این برگه مثلا طرف اهدافش و از کارش مینویشه و یک سری توضیحات لازم دیگه .

 

 

 

سی وی (CV) چیست :

در واقع C و V هر کدومشون ، حرف اول یک کلمه انگلیسی هستند . V اولین حرف کلمه Curriculum هست و C هم ، اولین حرف کلمه Vitae هستش .

 

اگه این 2 تا حرف رو بذارید کنار هم ، بهش میگن CV .

 

حالا معنی این 2 تا کلمه یعنی چه ؟

در واقع کلمه Curriculum ، به معنی ، برنامه اموزشی و تحصیلی ، یا برای معنی ، خوبتر ، یعنی برنامه ها و یا سوابق اموزشی و تحصیلی و تحقیقاتی که داشتین .

 

و کلمه Vitea به معنی سوابق کاری ، یا به عبارتی همون رزومه .

 

حالا شما این دوتا کلمه رو که بذارین کنار هم ، که بیشتر دیگه به اختصار بهش میگن CV ، حالا من میگم CV چیه و مختص چه کسانی هستش ؟

 

همان طور که گفتم ، اگه معنی هر دو تا کلمه رو بذارید کنار هم ، به صورت زیر معنی میشه .

 

سی وی ( CV ) ، یعنی :تاریخچه زندگی افراد ، که این تاریخچه ، شامل ، ویژگی ها ، توانمندی ها ، و فعالیت ها و سوابق تحصیلی و مشخصات فردی و … هر کاری که شما کردین و هر جایزه و افتخار علمی که کسب کردین رو ، شامل میشه .

 

خوب رسیدیم به اصل مطلب ، که بگم ، CV ، مختص افراد دانشگاهی و کسانی که میخوان برن تو یک مرکز دانشگاهی ، شروع به تحصیل و یا تحقیق کنند .

 

در واقع متوجه شدین که CV از رزومه کاملتره و این به درد دانشگاه میخوره که از سیر تا پیاز زندگیتون ، توش هست .

 

دقت کنید ، که درسته همه چی باید توی سی وی باشه ، و قانون سی وی هم اینه که حتی تا 10 تا صفحه هم میتونید ، سی وی تون رو تنظیم کنید .

 

 

قسمت های مختلف یک سی وی ( CV) به شرح زیر هستند :

 

 

مشخصات فردی ( Personal Details ) :

در این قسمت شما باید ، نام کاملتون ، جنسیتتون ( یعنی آقا هستین یا خانم ) ، ملیتتون ، تاریخ تولد تون ، شماره پاسپورتتون ، و همچنین اطلاعات تماستون ، مثل آدرس و شماره تلفن و آدر ایمیل یا همون پست الکترونیک ، درواقع این اولین بخش CV هستش و همه سی وی ها با این بخش شروع میشن .

 

 

سوابق و توانائی های تحصیلی و علمی ( Education and Qualification ) :

این قسمت از سی وی خیلی مهمه و باید حتما سی وی شما این قسمت رو داشته باشه ، توی این قسمت شما باید همه سوابق تحصیلیتون رو ذکر کنید ، یعنی باید از اول دبیرستان تا زمانی که هستین درش باشه . یعنی باید کامل بنویسید که فلان سال تا فلان سال در چه رشته و مقطعی و در کدوم مرکز یا مدرسه یا دانشگاه بودین و آدرس اون مرکز رو هم بنویسید .

 

 

سوابق کاری و شغلی ( Work Experiences ) :

این قسمت هم ، ضروری و مهم هستش ، توی این قسمت شما باید ، هر نوع کاری رو که انجام دادین بنویسید و حتما ذکر کنید که چه نوع کاری بوده و از چه تاریخی تا چه تاریخی بوده و همچنین آدرس و تلفن محل کارتون رو هم ذکر کنید .

 

 

مطالب و مقالات و یا کتابهای منتشر شده ( Publications ) :

در این قسمت شما باید ، کتابها و مقالاتی رو که منتشر کردین و همچنین کنفرانس هایی که شرکت کرده اید رو بنویسید ف یادتون نره که هر مقاله یا کتابی که منتشر کرده اید رو باید نامش و زمان انتشارش و محل انتشارش رو هم ذکر کنید .

 

این قسمت فقط شامل کسانی میشه که مقاله و یا کتابی چاپ کرده اند ، و اگر کسی مقاله یا کتابی منتشر نکرده و در هیچ کنفرانسی هم شرکت نکرده ، نیازی نیست این قسمت رو در سی وی بنویسه .

 

 

مهارت ها ( Other Skils ) :

این قسمت هم زیاد ضروری نیست ولی اگه کسی ، بجز کارها و سوابق کاری که بالا گفتم ، مهارت یا تخصص خاص دیگه ای داره ، میتونه این قسمت رو به سی ویش اضافه کنه و اون مهارت ها رو این قسمت بنویسه .

 

 

 

 

موارد و نکاتی که باید زمان نوشتن CV رعایت کنید :

۱- در صفحه اول و سمت راست صفحه یک عکس از خودتون قرار بدین ( با چسب برق مشکی نچسبونیدش).

 

۲- خیلی زیاد CV رو طولانی نکنید و همه موارد رو خلاصه شده و واضح بنویسید .

 

۳- همه نوشته هایی رو که وارد میکنید باید تک تکشون مستند باشه ، پس یادتون نره که موارد غیر مستند و دروغ ننویسید . و موارد رو خیلی بزرگ نکنید بلکه در همون حدی که هست بیان کنید ، مثلا اگه 2 سال استاد دانشگاه بودین ، به جاش ننویسید ، 2 سال رئیس دانشگاه بودم ، چون بعدا اگه خدا خواست و پذیرفته شدین باید نامه سابقه کار بیارین و وقتی ببینند دروغ نوشتین ، مشکلات زیادی براتون پیش میاد و به ضررتون تموم میشه .

 

۴- یادتون نره که CV باید حتما به صورت تایپ شده و به زبان انگلیسی باشه .

 

 
 

نکاتی در مورد تکمیل فرم درخواست کار

برخی از مواقع برای کاریابی باید از رزومه استفاده کنیم یا اینکه به صورت تلفنی مصاحبه ی کوتاهی داشته باشیم و پس از آن برای مصاحبه ی حضوری اقدام کنیم در اکثر مواقع وقتی که برای مصاحبه میرویم باید قبل از آن یک فرمی را که هر شرکتی به نسبت توانایی ها و مهارت هایی که لازم دارد آن را تنظیم نموده تکمیل کنیم این فرمها حاوی یکسری اطلاعات شخصی و یکسری اطلاعات و سوابق کاری است.

 

اکثر این فرمها به صورت کاغذی و یا آنلاین هستند هر چقدر که تکمیل این فرمها با دقت و جزییات بیشتر انجام بگیرد برای کارجویان فرصتهای مصاحبه به وجود می آورد اما اگر در پر کردن و تکمیل این فرمها با عجله و بد خط بدون توجه سوالی که از ما شده است فرم را تکمیل کنیم نظر کمتر کارفرمایی را به خود جلب خواهد نمود.

 

 

برخی از کارفرمایان بیشتر رزومه افراد را مورد بررسی قرار میدهند اما برخی دیگر خود فرمی تهیه کرده و هرآنچه که میخواهند از مهارتها و تجربیات کارجویان بدانند را در قالب پرسش مطرح میکنند. این فرمها بهتر میتوانند کارجویان را با یکدیگر مقایسه کند. نوع آنلاین این فرم ها توسط کامپیوتر دسته بندی میشود و به صورت خودکار کارجویان را اولویت بندی میکند. بنابراین همیشه توصیه میشود که کارجویان این فرمها را با دقت تکمیل کنند. از میان این فرمها افراد برای استخدام انتخاب میشوند.

 

هدف کارفرمایان از تکمیل این فرمها توسط کارجویان دانستن دو نکته ی مهم است:

 

1-معیارهای افراد برای استخدام شدن چیست؟

2-کدام کارجو برای موقعیت شغلی که نیاز به نیرو دارد مناسب تر است؟

 

دقت کنید که درج صحیح اطلاعات شما برای کارفرما بسیار مهم است مخصوصا درج تاریخ و مدت زمانی که به کار و فعالیت مشغول بودید مورد توجه کارفرمایان است. سعی کنید که در قسمت مهارتها و تجربیات خود همیشه از آخرین تجربه ی کاری شروع به نوشتن کنید و حتما تاریخ آن را درج کنید. تکمیل فرمهای درخواست کار را جدی بگیرید و برای آن زمان بگذارید.

 

همیشه ابتدا جملات و عبارات را در ذهن خود مرور کنید و بعد آن ها را بنویسید یا اگر جواب سوالی را نمیدانید یا اینکه سوالی وجود دارد که مربوط به فعالیتها و تجربیات شما نیست به جای اینکه قسمت پاسخ را خالی رها کنید یک خط تیره در قسمت پاسخ بگذارید این نکته ی ظریفی است که توجه شما به تمامی سوالات را نشان میدهد.

سوالاتی که در مورد علایق و سلایق شما پرسیده شده را با دقت و حوصله پاسخ دهید چون این سوالات حتما برای هدفی طراحی میشوند پس نباید به آنها بی اعتنا باشید کارفرما میخواهد با پرسیدن این سوالات از روحیات و ویژگی های اخلاقی شما بداند.

 

قبل از اینکه فرم را تحویل کارفرمای مربوطه بدهید یک دور کامل آن را بخوانید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد. اما در مورد فرما های آنلاین ممکن است از شما بخواهند که رزومه ی خود را نیز ضمیمه کنید پس نباید این مورد را نادیده بگیرید و فقط فرم را تکمیل کنید سعی کنید در پر کردن فرمها به صورت آنلاین نیز نهایت دقت را داشته و املای صحیح کلمات را به کار ببرید و در صورت توضیحات در مورد تجربیات کاری از جملات و کلمات صحیح استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی دیگر  :

طرح پرسپوليس ترمه رضايی روی میز کاخ سفید

رازهای موفقیت بزرگان

قدرت برنامه ریزی برایان تریسی

هنر صحبت کردن و فن بیان (برایان تریسی)

مدیریت بحران برایان تریسی

چگونه خلاق باشید برایان تریسی

40 نکته کلیدی از سخنان برایان تریسی در همایش تهران

مدیریت چیست؟

۱۰۰ راه حل فرار از خستگی و سستی در زندگی!

قورباغه ات را قورت بده برایان تریسی - ۲۱ روش عالی برای مبارزه با تنبلی و انجام کارهای بیشتر در زم

فروشنده حرفه ای شوید - ۲۱ روش عالی برای اینکه تبدیل به یک فروشنده فوق ستاره شوید – برایان 

روش های عالی برای میلیونر شدن

مهارت های زندگی چیست ؟

۱۰۱ نکته کاربردی در ارتباط مؤثر - نفوذ در دیگران

راه نفوذ در دلها (برایان تریسی)

قدرت و نیروی جذبه – جذب دیگران – نفوذ در دیگران – جذاب بودن (برایان تریسی)

66 نکته DBA از نگاه برایان تریسی

رازهای موفقیت بزرگان

اهمیت ظاهر شخصی در کارتان !

۱۰ نکته برای شروع یک کار جدید

درخت بازاریابی اینترنتی

کسب و کار الکترونیک (تجارت الکترونیک) از طریق موبایل

تنگناهای کسب و کار الکترونیک در ایران

گوگل ترندز چیست؟

نکاتی برای شروع بازاریابی محتوا - Content Marketing

چگونه-یک-کسب-وکار-اینترنتی-راه-اندازی-کنیم؟

نكاتي در مورد كسب و كار ، كار آفريني و شكست در كسب و كار

طرح كسب و كار (Business Plan)

چگونه با کمترین ریسک کسب وکار راه اندازی کنیم؟

دلایل مهم شکست کسب و کارها

نگران دزدیده شدن ایده‌هایتان توسط دیگران نباشید!

نکات امنیتی هنگام استفاده از ATM

امنیت کاربران در کافی نت

یاهو پروتکل SSL را برای سرویس ایمیل خود فعال کرد

آشنایی با 10 سایت برتر آموزشی

جستـجوهای 14 گانـه ویـژه سایـت گوگـل

 

 

 

 
·  نظر دهی 
· اشتراک گذاری :کلمات کلیدی
کلمات کلیدی :
همه ,
تر ,
سه ,
دو ,
چه ,
نظر ,
مثل ,
درج ,
کار ,
خوب ,
مدت ,
اول ,
شغل ,
تان ,
یاد ,
زیر ,
ذکر ,
طور ,
کسب ,
قوي ,
كه ,
يك ,
نوع ,
هاي ,
پست ,
شرح ,
ذكر ,
عوض ,
جاي ,
رشد ,
23 ,
سود ,
سال ,
يا ,
مهم ,
متن ,
اين ,
روي ,
وقت ,
یك ,
محل ,
فقط ,
سطح ,
وی ,
دست ,
روی ,
سپس ,
سعی ,
اید ,
كار ,
فرد ,
هدف ,
شکل ,
حال ,
حتی ,
اي ,
حد ,
راه ,
نرم ,
CV ,
۱-۲ ,
صرف ,
Resume ,
هست ,
ان ,
ولی ,
رو ,
برگ ,
طرف ,
V ,
حرف ,
C ,
بهش ,
اگه ,
توی ,
سی ,
تون ,
اون ,
چاپ ,
خاص ,
نره ,
حدی ,
چون ,
پیش ,
پس ,
خط ,
فرم ,
جلب ,
دقت ,
جای ,
بی ,
پر ,
۲۱ ,
روش ,
فوق ,
جذب ,
كسب ,
شدن ,
10 ,
resume ,
,
cv

برای ارسال نظر ‎‏ ، همین امروز در وب سایت رایان طبیب ثبت نام کنید.

ورود


مقالات طراحی سایت

مقالات سئو و بهینه سازی سایت

مقالات علمی

کلیه حقوق متعلق به رایان طبیب می باشد.
طراحی سایت،بهینه سازی سایت،طراحی وب سایت،بهینه سازی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی سایت حرفه ای،طراحی وب،طراحی وب سايت،فروشگاه،بهینه سازی،طراحی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی و توسعه سایت رایان طبیب | 2020 ©