پورتال چیست؟
پورتال به معنی دریچه و درگاه است و در مفهوم اینترنتی منظور صفحه وب ی است که امکان دسترسی آسان را به کار بر جهت اعلام خواسته هایش می دهد. درواقع پورتال درگاهی است که کار بر را وارد دنیایی از اطلاعات مورد نظر می نمایند. به عبارت دیگر سیستم های ترکیبی هستند که پیدا کردن اطلاعات را برای کار بر ان آسانتر می نمایند.

در ابتدا پورتال ها درواقع برای جستجو استفاده می شدند ولی به مرور زمان و با گسترش اینترنت، سیستم های پورتال نیز گسترش پیدا کرده و امروزه همه نوع کار ی با پورتال می توان انجام داد.
ویژگی های یک پرتال:


سرویس های اراده دهنده توسط پورتال :
یک وب پورتال سرویس های متعددی را در اختیار کار بر ان و مدیران سایت قرار می دهند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • مدیریت محتوا
  • پست الکترونیک
  • جستجو
  • نظرسنجی
  • عضویت
  • کنفرانس الکترونیکی
  • فرم های الکترونیکی
  • اخبار
  • پرداخت اینترنتی


انواع پورتال ها:
پورتال ها به طور کلی به 6 دسته تقسیم می شوند:
1- پورتال های تخصصی ((Specialized Portal s : این پورتال ها برای کار خاصی طراحی شده اند.
2- پورتال های علمی (knowledge Portal s ): این نوع پورتال های برای تبادل اطلاعات در زمینه های مختلف بین کار بر ان مورد استفاده قرار می گیرند .
3- پورتال های سرمایه گذاری (Enterprise Portal )
4- پورتال های شرکت ی (Corporate Portal ): پورتال ی که برای یک شرکت خاص طراحی شده و استقاده کنند گان آن کار مندان شرکت می باشند.
5- پورتال های تجاری) (Commerce Portal : این پرتال ها دارای دو مدل B2B و B2C می باشند.
6- پورتال های شهر ی (City Portal ): این نوع پورتال ها همان طور که از نامشان مشخص است برای یک شهر طراحی می شوند. در انها اطلاعات مربوط به یک شهر قرار می گیرد.

اجزای فنی پورتال :
برخی از اجزای فنی موردنیاز در پورتال ها را در زیر ذکر می کنیم، قابل ذکر است که برخی از آنها مانند web service اختیار ی است و برخی دیگر مانند پایگاه داده یکی از بخش های اصلی پورتال محس وب می شوند.

Application Server : اغلب Application Server تحت J2EE هستند و جهت توسعه و ارائه پورتال امکانات لازم را در اختیار کار بر ان قرار می دهند.

Taxonomy : Taxonomy جهت دسته بندی داده ها مورد استفاده قرار می گیرند . بدین ترتیب که فایل ها را گرفته و آنها را به منابع اطلاعات ی که قابل جستجو ، حدف و ویرایش توسط کار بر ، تبدیل می کند.

Crawler: فرآیندی است که به طور خود کار و یا طبق یک برنامه تعیین شده، بخش هایی از سایتها را می خواند.

Port let : پورتلت (Port let ) یک web component است که دراصل عنصر سازنده پورتال به حساب می آید. در واقع رابط بین کار بر و منبع اطلاعات است که درخواست کار بر را دریافت کرده و با توجه به مطلب درخواست شده،‌ صفحه موردنظر را نمایش می دهد. اطلاعات ی که توسط پورتلت ساخته می شود ، Fragment نامیده می شود که به یکی از زبانهای HTML ، X HTML ویا WML نوشته شده است . Fragment هر پورتلت برای پورتلت های دیگر قابل استفاده می شود. 

Categorization Engine: مسوولیت مرتب سازی اطلاعات را انجام می دهد. این مرتب سازی ممکن است بر اساس محتویات مستندات ، قوانین مشخص شده برای مرتب سازی، فیلترها و ضوابط جستجو باشد.

Filter: فیلترها برای مشخص کردن فایلهای درون فولدرهای Taxonomy و یا نتایج جستجو ، مورد استفاده قرار می گیرند .

Index: مجموعه ای از اطلاعات که سرعت درخواست و بازیابی اطلاعات را افزایش می دهند. Indexها ترکیبی از full-text index برای مستندات و Metadata repository برای محتوای فایلها می باشد.

Virtual Card : در Index و Metadata repository به ازای هر یک از مستندات و یا هر بخشی از آن یک virtual card وجود دارد . Virtual Card شامل آدرس فیزیکی مستندات و یا محتویات آنها می باشد. علاوه براین Virtual Card دارای مقادیر چند فیلد از Metadata می باشد. در حقیقت Virtual Card نماد مستندات در پورتال می باشد. 

User Profiles: هر کار بر ی که با پورتال کار می کند اطلاعات ش در آن ذخیره می شود این اطلاعات در User Profile قرار می گیرند . هر یک از port let های پورتال نیز به این اطلاعات دسترسی دارند و صفحات را بر حسب این اطلاعات پیکربندی می کنند تا متناسب با خواست کار بر باشد 

Content Management System: اغلب پورتال های سازمانی دارای بخشی تحت عنوان "مدیریت محتوا" هستند. کار بر انی که به این بخش دسترسی دارند می توان ند اطلاعات جدیدی وارد پورتال کنند و یا اطلاعات را ویرایش نمایند.

Development Standards and Protocols: شناخت استان دارد هایی که برای پورتال مورد استفاده قرار می گیرند ، مهمترین گام توسعه پورتال است.

XML: زبانی که برای نمایش اغلب داده ها می توان استفاده کرد. این زبان شباهت زیادی به HTML دارد با این تفاوت که XML برای انتقال داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 
·  نظر دهی 
· اشتراک گذاری :کلمات کلیدی
کلمات کلیدی :
نوع ,
Portal ,
شهر ,
فنی ,
زیر ,
ذکر ,
Server ,
جهت ,
طور ,
let ,
web ,
بین ,
Card ,
کار ,
تحت ,
HTML ,

برای ارسال نظر ‎‏ ، همین امروز در وب سایت رایان طبیب ثبت نام کنید.

ورود


مقالات طراحی سایت

مقالات سئو و بهینه سازی سایت

مقالات علمی

کلیه حقوق متعلق به رایان طبیب می باشد.
طراحی سایت،بهینه سازی سایت،طراحی وب سایت،بهینه سازی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی سایت حرفه ای،طراحی وب،طراحی وب سايت،فروشگاه،بهینه سازی،طراحی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی و توسعه سایت رایان طبیب | 2020 ©