انتقال سایت HTTPS و تاثیراتی که بر روی سئو سایت می گذارد
حدود یک هفته پیش سایت خودمان را به HTTPS انتقال دادیم.من همیشه این را میخواستم و حالا گوگل چندی پیش اعلام کرد که این کار را یک سیگنال مثبت در سئو در نظر گرفته است.ما بالاخره این کار را انجام دادیم. کارهایی که کردیم شامل :

  • تنظیم ریدایرکت 301 برای انتقال از HTTP به HTTPS
  • بروزرسانی تگ Canonical همه صفحات برای انتقال به HTTPS
  • شروع تغییرات بر روی لینک های خارجی ورودی به HTTPS
  • استفاده همه اسکریپت ها ، پلاگین ها و عکس های سایت از پروتکل HTTPS برای آدرس دهی پس هیچ پیغام امنیتی در مرورگر های نباید باشد (دقت کنید که بر روی همه مرورگرها امتحان کنید. گاهی اوقات مرورگر کروم پیغام ها را نمایش نمی دهد! همچنین باید سازگاری سایت تان را با مرورگر IE  ، هک سایت از طریق favicon و ... تست کنید).


کاهش ترافیک سایت در وبمستر تولز
به محض دیدن تصویر زیر تقریبا به من حمله قلبی دست داد.فقط چند روز بعد از انتقال ، وبمستر تولز گوگل به من این آمار را نشان داد :

 

انتقال سایت HTTPS و تاثیراتی که بر روی سئو سایت می گذارد
 
اوه خدای من! برای 5 ثانیه فراموش کردم نفس بکشم.شروع کردم به چک کردن نمایش سایت در نتایج گوگل ( SERP ) در وبمستر تولز و کشف کردم که بیشتر صفحه های سایتم 1 تا 4 رتبه کاهش و بعضی صفحاتم بیشتر از 4 رتبه کاهش، چیزی نزدیک 20- رتبه کاهش داشته اند. در آخر هفته تعداد نمایش صفحات در نتایج گوگل ( Imressions ) 90 درصد و تعداد کلیک ) Clicks ) 60 درصدکاهش داشت.
احساس ناامیدی بهم دست داده بود! مخصوصا با توجه به شایعاتی که راجع به الگوریتم پنگوئن 3.0 بود.
با بازی کردن با فیلتر کردن تاریخ کشف کردم که این وضعیت حاد دقیقا 36 ساعت بعد از جابجایی ها به HTTPS اتفاق افتاده است.
با توجه به اینکه ما هرچیزی که در رابطه با سئو انجام میدهیم در گزارشات ثبت می شود ( و شما هم باید انجام دهید ) من سریعا به نوشته های جدید نگاه کردم. و هیچ چیزی پیدا نکردم. من به انتقال HTTPS  شک داشتم.بعد از نگاه کردن به گوگل آنالیتیکز سایت ( که ترافیک آن تغییر زیادی نکرده بود ، با نگاه کردن به آمار چند روز قبل ) بالاخره فهمیدم که چه اتفاقی افتاده است.
دلیل ساده و آشکار پشت این قضیه که به تجربیات من اضافه شد : گوگل وبمستر سایت های HTTP و HTTPS را دو سایت مجزا در نظر میگیرد.
سایت HTTP چند روز بعد از انتقال شروع به کاهش کرد ، در حالی که سایت HTTPS در حال افزایش بود. پس شما باید ترجیحا قبل از انتقال ورژن HTTPS سایت خود را در وبمستر تولز گوگل ثبت و تایید کنید. و در صورت تمایل چند روز بعد این کار را برای گوگل آنالیتیکز سایت خود نیز انجام دهید.
در راهنمایی رسمی انتقال سایت که توسط گوگل ایجاد شده ( که در آن علاوه بر مواردی خاص، صراحتا به انتقال سایت از HTTP به HTTPS اشاره شده است ) ، توصیه های لازم برای انتقال آدرس سایت در وبمستر تولز ، و حتی ریدایرکت 301 نیز بیان شده است.
خب بالاخره من ورژن HTTPS رو به وبمستر اضافه کردم . گرافی که برای سایت جدیدم به من نشان داده شد به این صورت بود :

 

انتقال سایت HTTPS و تاثیراتی که بر روی سئو سایت می گذارد
 

بازگشت رتبه ها
ما از چهار ابزار برای بررسی و مانیتورینگ رتبه های خود که هم رایگان و هم پولی بودند استفاده کردیم. همانطور که در شکل بالا مشخص است رتبه ها و آمار در حال افزایش بود.اما ما هنوز باید صبر می کردیم تاHTTPS  تاثیر خودش را بگذارد. حدودا بعد از یک هفته از انتقال ، حدود 15 درصد از عباراتی که زیر نظر داشتیم و رتبه آن ها کاهش یافته بود به رتبه های 1 تا 2 قبلی خود برگشتند.

 

طراحی سایت،بهینه سازی سایت،طراحی وب سایت،بهینه سازی وب سایت،سئو رایان طبیب

 
·  نظر دهی 
· اشتراک گذاری :


برچسب ها   :
HTTPS ,
روی ,


برای ارسال نظر ‎‏ ، همین امروز در وب سایت رایان طبیب ثبت نام کنید.

ورود


مقالات طراحی سایت

مقالات سئو و بهینه سازی سایت

مقالات علمی

کلیه حقوق متعلق به رایان طبیب می باشد.
طراحی سایت،بهینه سازی سایت،طراحی وب سایت،بهینه سازی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی سایت حرفه ای،طراحی وب،طراحی وب سايت،فروشگاه،بهینه سازی،طراحی وب سایت،سئو,صابر فضلی احمدی,Saber Fazli Ahmadi
طراحی و توسعه سایت رایان طبیب | 2018 ©