نکات جالب و خواندنی در مورد گوگل!

 

گوگل، غول اینترنتی، خدای جست‌وجو یا هر چیزی که نامش را می گذارید، یک شرکت موفق آمریکایی است که برای هر سوال کاربر یک پاسخ جامع و کامل در چنته دارد. بر اساس آمار سال ۲۰۱۳ میلادی، سرمایه این کمپانی، ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده است. جالب است بدانید در هر ثانیه حدود ۴۰ هزار جست‌وجو در این سایت صورت می گیرد و همین باعث شده یا یک شرکت موفق باشد و افراد زیادی آرزوی کار در آن را داشته باشند.

دو نابغه کامپیوتر به نام های «سرگئی برین» و «لری پیج» با ایده «سازمان دهی اطلاعات دنیا»، چنین وب سایت جامع و عظیمی ساختند و شدند یار و همراه همیشگی کاربران اینترنت.

این شرکت به داشته های خود بسنده نکرد و شرکت های دیگری همانند یوتیوب، DoubleClick، Keyhole، Inc. (اکنون با نام وگل ارث می شناسیم) و GrandCentral (Google Voice کنونی) را نیز خریداری کرد و بزرگ تر و جامع تر شد.

 

گوگل نامش را از تایپوگرافی گرفته است

واژه «گوگل» اکنون به عنوان یک فعل شناخته می شود و مفهوم آن: «جست‌وجوی اطلاعات در اینترنت با استفاده از موتور جست‌وجوگر گوگل» است. این واژه در سال ۱۹۹۶ میلادی به طور تصادفی خلق شد. David Koller از دانشگاه استنفورد به همراه لری پیج و سرگئی برین به دنبال واژه ای بودند که علاوه بر اینکه در یاد بماند، نشانی از تکنولوژی هم در خود داشته باشد. در آن زمان، «شان اندرسون» واژه googolplex (10100) را پیشنهاد داد که نشان دهنده حجم زیاد اطلاعات بود. پیج پیشنهاد کرد که نام را باید کوتاه کنند و به واژه googol رسیدند. اندرسون هنگامی که می خواست این دامنه را ثبت کند، به اشتباه google.com آن را نوشت و همین تصادف، به اقبال بلند گوگل انجامید و Google متولد شد.

 

گوگل همه دامنه های مشابه Google را خریداری کرده است

شرکت گوگل آینده نگری جالبی دارد. آنها همه دامنه هایی مشابه گوگل را خریداری کرده اند تا اگر کاربری در تایپ نام گوگل اشتباه تایپی داشت، باز هم به خود گوگل دات کام هدایت شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید Google بیشترین میزان خطای تایپی را دارد. به طور مثال، رایج ترین غلط تایپی هنگام نوشتن گوگل، Googel است. این واژه هر ماه بیش از ۵ میلیون بار سرچ می شود. گوگل همچنین دامین، ۴۶۶۴۵۳ را نیز که معادل های رقمی حروف گوگل هستند را خریداری کرده است. از دیگر دامنه هایی گوگل خریده است می توان به googel maps، googel translate و googel adsense اشاره کرد.

 

گوگل پروژه بالن بلند دارد که همه دسترسی های اینترنتی دنیا را در آن گنجانده است

با اینکه همیشه گفته می شود که در عصر اینترنت و فناوری قرار داریم، اما واقعیت این است که دوسوم جمعیت دنیا هنوز به دنیای مجازی و اینترنت دسترسی ندارند. بالن گوگل به نام «Project Loon» شناخته می شود. ماموریت این بالن این است که در حاشیه فضا گشت بزند و دسترسی به اینترنت را برای همه مهیا سازد. هر بالن می تواند تا بیش از یکهزار کیلومتر را تحت پوشش اینترنت قرار دهد. این پروژه در سال ۲۰۱۳ میلادی به طور موفقیت آمیزی انجام شد و ۳۰ بالن در نیوزیلند به آسمان فرستاده شدند. در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی هم گوگل همین کار را در برزیل تکرار کرد. این می تواند یک تلنگر اساسی برای شرکت های ارایه دهنده اینترنت باشد که به جای کابل های فیبری زیرزمینی گران قیمت به فکر روش های دیگر باشند.

 

گوگل کارمندان خود را با مزایای زیاد استخدام می کند

مجله فورچون، گوگل را به عنوان «بهترین کمپانی برای کار کردن» معرفی کرد. البته این نخستین بار نیست و ۸ سال پیاپی است که گوگل در ردیف بهترین شرکت ها برای کار کردن معرفی می شود. مدیر اجرایی گوگل به نام اریک اشمیت همیشه برنامه های جالبی برای خوشحال کردن کارمندان دارد. گوگل سالانه یکصدهزار دلار به کارمندان خود می پردازد. در کنار آن، گوگلی ها از مزایای متعدد دیگری همانند غذای رایگان، انواع اسنک و نوشیدنی رایگان، آرایشگاه و اصلاح موی رایگان و اجازه آوردن حیوانات خانگی به دفتر را نیز دارند.

 

دفتر اصلی گوگل بسیار پرشکوه است

دفتر اصلی گوگل در سانتا کلارا با چشم انداز کوهستان قرار دارد. اندازه این بنا ۳٫۱ میلیون فوت مربع است و ساخت آن در سال ۲۰۱۵ میلادی تکمیل خواهد شد. اما تا پیش از اینکه این پروژه کامل شود، این سایت امکانات ویژه ای نیز دارد که از جمله می توان به نمونه دوم T-Rex به نام Stan دارد. یا باغ و باغچه اختصاصی خودش را دارد و The Google Garden نامیده می شود. این باغچه انواع مجسمه ها را قرار است در خود داشته باشد.

 

نخستین سیستم ذخیره گوگل در Lego بود و فقط ۴۰ گیگابایت ظرفیت داشت

خیلی عجیب است نه؟ اما واقعیت دارد. نخستین انبار ذخیره سازی گوگل فقط به اندازه یک آی‌پاد گنجایش داشته است. گنجایش اصلی گوگل که اکنون در Octagon در مرکز مهندسی Jen-Hsun Huang قابل مشاهده است، در زمان خود به عنوان یک سوپرماشین شناخته می شد که فقط ۴ گیگابایت ظرفیت داشته است. الگوریتم آن تحت پروژه خاصی در چندین کامپیوتر در دانشگاه استنفورد نوشته شده است. بسیار عجیب است که دیسک درایوهای گوگل در آجرهای لگو قرا داشتند و محفظه آن به راحتی از هم باز می شده است.

 

گوگل برای خالی بودن زمین هایش، بز استخدام می کند

گوگل بسیار دوست دارد که در مکان های سرسبز دفتر داشته باشد. اما برای اینکه چمن ها و علف های این محدوده همیشه کوتاه باشند، بزهایی هم می خرد و آنها را در محوطه رها می کند تا بچرند. گوگل با کالیفرنیا Grazing قراداد دارد تا ۲۰۰ گله بز برای آنها ارسال کند.

 

شعار اصلی و به ثبت رسیده گوگل این است: «شرور نباش!»

شرور نباش، شعار رسمی کمپانی گوگل است که بر سر خالق آن اختلاف نظر وجود دارد، برخی از منابع خالق آن را پاوول بوچت که رهبر تیم نرم‌افزاری جی‌میل بود می‌دانند و برخی خالق آن را امیت پاتل، مهندس گوگل می‌دانند. گوگل این شعار را نوعی الگوی اخلاقی خود می‌داند.

 

نوار جست‌وجوی گوگل برای کارهای بیشتر از جست‌وجو می تواند استفاده شود

نوار جست‌وجوی گوگل فقط باکسِ جست‌وجو نیست. در این نوار خیلی کارها می توانید انجام دهید. به طور مثال، معادله در آن بنویسید، یا به عنوان ماشین حساب، تبدیل واحد، یا حتی برای حل مشکلات خود از آن استفاده کنید. حتی با نوشتن نام مواد غذایی، گوگل برایتان جدول ارزش غذایی آن خوراکی را نمایش می دهد. با نوشتن define: و سپس کلمه مورد نظر در مقابل آن، مفهوم لغوی و تشریحی آن را برایتان نمایش می دهد. وقتی عبارت zerg rush رادر نوار تایپ کنید، یک سری صفر و یک می آیند و همه صفحه را پاک می کنند.

 

گاهی ما از شرکت های بزرگ و مطرح فقط نام آنها را به خاطر می سپاریم و تکرار می کنیم. غافل از اینکه این شرکت ها درونشان پر از نکات و کارهای شگفت انگیز و خارق العاده است. گاهی شکست در مقطعی باعث موفقیت کنونی آنها شده است. گاهی یک ایده کوچک چنان رشد کرده که اکنون حرف اول را می زند. گوگل بزرگترین شرکت فناوری اطلاعات جهان نیز از این قاعده مستثنی نیست. نکاتی جالب درباره گوگل وجود دارد. با ترنجی همراه شوید.

 

گوگل انرژی خود را از روغن های گیاهی و حیوانی تامین می کند

بیودیزل سوختی تجزیه پذیر است. این سوخت از روغن های گیاهی و چربی حیوانات تولید می شود. گوگل روغن استفاده در غذا خوری ها را جمع آوری می کند و آنها را به شرکت دیگر طرف قرارداد خود می فرستد تا به بیودیزل تبدیل شوند. بیودیزل بخشی از انرژی مورد نیاز گوگل را تامین می کند.

 

سرویس های بهداشتی فوق پیشرفته و نشر فرهنگ استفاده بهینه

سرویس های بهداشتی گوگل از آخرین مدل دستگاه های شتشوی بدن ژاپنی بهره می برند. برای انجام نظافت و امورات بهداشتی 14 دکمه اختصاصی تعبیه شده است. از طرف دیگر بر روی در و دیوارهای این سرویس ها نکاتی آموزشی برای کدنویسی بهتر نوشته شده است. بعضی از قسمت ها پازل هایی برای رمزگشایی قرار داده شده است.

 

نکات جالب و خواندنی در مورد گوگل!

 

نگهداری از بچه ها

گوگل برای نگهداری از فرزندان کارکنان خود نیز چهار مرکز را در نظر گرفته است. هر یک از کارکنان در صورت تمایل می توانند از برنامه های گوگل استفاده کنند.

گوگل فروخته نشد

برین و پیج علاقه ای به ترک دانشگاه نداشتند. حتی به کسب و کار نیز علاقه نداشتند. آنها قصد داشتند گوگل را به قیمت یک میلیون دلار به موتورهای جستجویی چون آلتاویستا، یاهو و … بفروشند. اما کسی حاضر به خرید آن نشد.

اولین کارمند در گوگل

اولین کارمند گوگل Craig silverstein نام داشت. او در سال 2012 گوگل را ترک کرد. هنگام ترک گوگل 950 میلیون دلار ثروت داشت.

اولین Doodle گوگل

اکثر شما با Doodle های گوگل آشنا هستید. شکل های جذاب و معروفی که لوگوی گوگل براساس مناسبت های مهم تغییر می کند. اولین تغییر گوگل به شکل مردی بود. همانطور که در تصویر می بینید. لری و سرگی در جشن Burning Man در صحرای نوادا شرکت می کردند. این لوگو به مناسبت این جشن تغییر کرد و بیان کننده تعطیلی سرور بود.

 

نکات جالب و خواندنی در مورد گوگل!

 

گوگل یک نام اشتباه بود

تصمیم بر این بود که Backrub نام اصلی گوگل باشد. این نام به دلیل رتبه بندی صفحات بر مبنای لینک برگشتی Back link بود. از همه مهمتر اینکه Google در اصل می بایست Googol نوشته می شد. اما بنیانگذار شرکت هنگام نوشتن یک چک اشتباه نوشت. همین شد که به نام Google معروف شد.

گوگل “بز” اجاره می کند

تعجب نکنید. درست خواندید. بله! گوگل بز اجاره می کند. این شرکت علاقه ای به استفاده از ماشین چمن زنی ندارد. گوگل از شرکت California Grazing بز اجاره می کند تا چمن زنی ساختمان اصلی گوگل را انجام دهند. گوگل می گوید تماشای علف خوردن بزها بسیار جذاب تر از ماشین های چمن زنی است.

 

نکات جالب و خواندنی در مورد گوگل!

 

فکر نکنم بتوانید حدس بزنید این اصطلاح مربوط به چیست؟

این یک سرویس جدید نیست! کارکنان گوگل برای پرکردن شکم خود هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند. غیر از وعده های اصلی گوگل، میان وعده ها و نوشیدنی های رایگان و متنوعی در دسترس هستند. به همین دلیل کارکنان جدید همیشه تا 15 پوند اضافه وزن پیدا می کنند. این وضعیت را Google 15 می نامند.